семейный психолог одесса

ОНУ світу

Імунітету теорія

  Професор кафедри зоології Ілля Мечников розповів світові про відкриття фагоцитозу – основи майбутньої фагоцитарної теорії імунітету – на сьомому з'їзді російських природознавців і лікарів в Одесі в 1883 році. За розробку своєї теорії Ілля Мечников отримав Нобелівську премію в 1908 році. Науковець також вважається засновником еволюційної ембріології та творцем порівняльної патології запалення.

Читати про І. І. Мечникова у Великій Радянській Енциклопедії

Вакцини проти чуми і холери

  У 1892 році випускник Новоросійського університету і учень Мечникова Володимир Хавкін створив у Парижі першу протихолерну вакцину, з її допомогою він зміг зупинити епідемію холери в Індії та не допустити поширення хвороби в Європі. П'ятьма роками пізніше, в 1897, учений зробив перші в світі щеплення проти чуми і організував в Бомбеї протичумну лабораторію.

Читати статтю про В. А. Хавкіна у Великій Радянській Енциклопедії

Гарячого всесвіту теорія

  Студент Одеського університету і співробітник одеської астрономічної обсерваторії Георгій Гамов прославився на весь світ в 1946 році в США як творець гіпотези «гарячого всесвіту» (конкретизація теорії «великого вибуху»). Також Георгій Гамов першим висунув гіпотезу генетичного коду і створив квантову теорію α і β- розпаду радіоактивних ядер.

Читати про Г.А. Гамова у Великій Радянській Енциклопедії

Біографія Г.А. Гамова

Геодинаміка

Геодинаміка - комплексна наука про сили і процеси, що виникають у результаті еволюції Землі як планети і визначають рух мас речовини і енергії всередині Землі та в її зовнішніх твердих оболонках. Одним з творців геодинаміки є Олександр Орлов – професор і багаторічний директор астрономічної обсерваторії Одеського університету.
У 1915 році він захистив у Петроградському університеті докторську дисертацію на тему: «Результати спостережень за місячно-сонячними деформаціями Землі». Дослідник виявив повільні неполярні зміни широт і розробив спосіб виокремлення цих змін («метод Орлова»). Під час численних експедицій та досліджень Олександр Орлов отримав найбільш точні координати полюсів Землі та дані про їх рух, вивчав приливні деформації Землі, вплив Місяця на швидкість та напрямок вітру, створив і звів у єдину мережу гравіметричні карти України, Європейської частини Росії, Алтаю і Сибіру. Результати широтних спостережень Олександра Орлова викладені в книзі «Служба широти», виданої в 1958 році, а в 1961 році були опубліковані «Вибрані праці» науковця в трьох томах.

Дендрохронологія

  Відомий фізик, ректор Імператорського Новоросійського Університету Федір Шведов у 80-х роках XIX століття став творцем дендрохронології – всесвітньо відомої методики вивчення річних кілець дерев. Федір Шведов виявив і описав співвідношення між товщиною річних кілець дерев і чергуванням посушливих і дощових років.

Читати про Ф.Н. Шведова у Великій Радянській Енциклопедії

Ембріологія порівняльна

  Професор кафедри зоології Новоросійського університету Олександр Ковалевський прославився тим, що завершив оформлення порівняльної ембріології як науки. Разом з Іллею Мечниковим він вивчив ембріональний розвиток представників більшості класів безхребетних і ряду хордових. Професора Ковалевського також називають батьком ембріології комах.

Читати про О. О. Ковалевського в Великій Радянській Енциклопедії

Кіноапарат Тимченка

  У 1893 році механік навчальних майстерень Новоросійського університету Йосип Тимченко винаходить для московського професора Миколи Любимова деталь для стробоскопа. Вона, як програмний пристрій, задає команди для всіх інших, зчленованих з нею пристроїв. Тимченко називає її «равлик». «Равлик Тимченка» дозволяє забезпечити принцип переривчастої зміни зображень, які і створюють ілюзію руху. Разом зі своїм приятелем, інженером Михайлом Фрейденбергом, Тимченко створює перший кіноапарат в 1893 році. Тоді ж, за три роки до братів Люм'єр, він продемонстрував одеситам у фойє готелю «Франція» два перших у світі кінофільми – «списометальник» і «вершник, що скаче».

Читати про І. А. Тимченко у Великій Радянській Енциклопедії

Осадження хмар метод

  Професор фізики Одеського університету Валеріан Олександрович Федосєєв першим у світі провів серію дослідів з осадження хмар, запропонувавши і застосувавши метод, заснований на використанні гігроскопічних речовин. У 1936 році газета «Правда» повідомляла, що над Червоною площею в Москві під час військового параду вперше в світі був розсіяний туман з використанням хлористого кальцію за методом Валеріана Федосєєва.

Паливні елементи Давтяна

  Космічні кораблі, атомні електростанції і навіть рятувальне спорядження моряків – все це сьогодні працює завдяки паливним елементам вченого Одеського університету, завідуючого кафедрою фізичної хімії, професора Оганеса Карапетович Давтяна. Автор першої в світі монографії про паливні елементи (fuel cell) у рік її виходу  в 1947-му – представив проект нового пристрою паливного елемента. У реформованій ним Одеській проблемній науково-дослідній лабораторії паливних елементів професор Давтян виконав ряд важливих досліджень зі створення каталізаторів з дешевих і недефіцитних матеріалів, різних типів електродів, конструкцій низькотемпературних воднево-кисневих паливних елементів і батарей з них. Також були створені унікальні електрохімічні генератори. Батареї мали потужність 100, 200, 500 і 1000 Вт. Однокіловатний електрохімічний генератор випробовувався в Московському інституті атомного машинобудування для зняття «пікових» навантажень на атомних електростанціях. Також створено алюміній-повітряний акумулятор для автомобілів УАЗ. У 1959 році в США був побудований трактор, який працює на «батареї паливних елементів Давтяна», замість двигуна внутрішнього згоряння, а, починаючи з 1964 року, «елементи Давтяна» використовувалися у всіх космічних кораблях «Джемінай» (Gemini) США. Американці визнають, що без розробок Оганеса Давтяна нога людини ще б не скоро ступила на поверхню Місяця.

Підручник з епідеміології

  Президент Всеукраїнської академії наук Данило Заболотний – випускник і професор Одеського університету – пішов шляхом своїх вчителів: Іллі Мечникова та Олександра Ковалевського. Заболотний став одним із засновників епідеміології – науки, що вивчає закономірності виникнення і розповсюдження захворювань. Саме він в 1911 році довів, що переносниками чуми є дикі гризуни: байбаки, ховрахи, піщанки. У 1920 році Данило Заболотний відкрив у Новоросійському університеті першу в світі кафедру епідеміології, а в 1927 році під його авторством в Державному видавництві на 207 сторінках вийшов підручник «Основи епідеміології». Ця праця є першим оригінальним підручником з епідеміології та, майже через 90 років, всі так само розходиться на цитати в наукових роботах вчених по всьому світу. До речі, перший англомовний підручник такого роду – книга Клера Сталлібрасса (Clare Oswald Stallybrass) «Принципи епідеміології та процес зараження» («The Principles of Epidemiology and the Process of Infection») вийшла в Нью-Йорку лише чотири роки потому – у 1931-му.

Сироватка Богомольця

  Випускник Імператорського Новоросійського університету Олександр Олександрович Богомолець почав роботу над впливом цитотоксичних сироваток на організм вже на посаді приват-доцента в Одесі. У 1929 році видатний вчений-патофізіолог винайшов антиретикулярну цитотоксичну сироватку («Сироватку Богомольця») для боротьби із злоякісними пухлинами, загоєння ран і переломів, активізації імунітету при інфекційних захворюваннях. Сироватку почали активно застосовувати під час Великої Вітчизняної війни для прискорення процесів зрощення переломів і загоєння пошкоджених м'яких тканин. Препарати професора Богомольця врятували тисячі людських життів.

Читати про О. О. Богомольця у Великій Радянській Енциклопедії

Транквілізатори

  У 1974 році групі вчених під керівництвом професора ОНУ імені І. І. Мечникова Олексія Всеволодовича Богатського вдалося створити перший вітчизняний транквілізатор – фаназепам. Феназепам призначають при різних невротичних, психопатичних станах, що супроводжуються занепокоєнням, страхом, підвищеною дратівливістю. Препарат є ефективним при фобії, іпохондричних синдромах, показаний також при психогенних психозах, панічних реакціях, тому що знімає стан тривоги і страху. За отримання препарату в 1980 році групі дослідників під керівництвом професора Богатського присуджена Державна премія СРСР.

Фільтруючий протигаз

  Творцем першого фільтруючого протигаза по праву вважається випускник Новоросійського університету видатний хімік-органік Микола Дмитрович Зелінський.
  На початку 1915 року німці спочатку французькою, а потім російською фронті застосували отруйні гази. Втрати були жахливими. Почалися гарячкові пошуки засобів захисту від отруйних речовин.
  Микола Зелінський розробив дві методики активації вугілля і з'ясував, що найбільш ефективний абсорбент – поглинач отруйних газів з активованого березового вугілля. Влітку 1915 року хімік провів успішні випробовування на собі поглинач, отриманий за власним методом. Незабаром інженер-технолог заводу «Трикутник» Куммант розробив оригінальну маску для протигазу.
  «Я винайшов його не для нападу, – повторював мій батько, – а для захисту мільйонів молодих життів від страждань і смерті», – згадує син вченого Андрій Зелінський. За його словами, сам Микола Дмитрович – автор понад 700 наукових праць і винаходів – вважав створення вугільного протигазу кращою і найважливішою справою свого життя. Всього в 1916-1917 роках було виготовлено більше 11 мільйонів протигазів Зелінського-Кумманта, вони дозволили врятувати тисячі солдатських життів.
  Змінювався дизайн протигаза, але принцип фільтрації і абсорбент – вугілля, активоване за методом Зелінського – залишаються найпоширенішими у світі.

Яблуко Симиренка

  Випускник і професор Імператорського Новоросійського Університету, творець агроекології плодових культур Лев Симиренко в кінці XIX століття створив відомий сорт яблук – Ренет Платона Симиренка. Винахідник назвав новий сорт на честь батька. Сьогодні «Симиренко» – провідний промисловий сорт яблук у багатьох країнах світу, справжня «візитна картка» українського садівництва в світі.