семейный психолог одесса

Новини

18-08-2010

В ОНУ пройшла перша літня математична школа пам'яті Віктора Плотнікова

  Перша Міжнародна літня математична школа пам'яті В. О. Плотнікова пройшла на базі відпочинку «Чорноморка» ОНУ імені І. І. Мечникова (9-14 серпня). Віктор Плотніков - одеський вчений, відкрив нові напрямки в математиці, які, зокрема, дозволили створити найбільш маневрені сучасні судна. Його колеги та учні - математики з Туреччини, Туркменістану, Росії, Білорусії та України, - ділилися з магістрантами та аспірантами останніми напрацюваннями в галузі математичного моделювання, математичних методів оптимального управління, теорії ігор і асимптотичних методів в теорії диференціальних рівнянь та теорії оптимального управління.
  
Як розповіла завкафедрою оптимального керування та економічної кібернетики Інституту математики, економіки і механіки ОНУ Ольга Кічмаренко, починаючи з праць академіка М.М. Моїсеєва - вчителя Віктора Плотнікова, - асимптотичні методи застосовувалися для дослідження задач оптимального управління, наприклад, розрахунку оптимальної траекторії ракет або управління рухом супутника. Віктор Плотніков займався оптимізацією траекторії багатоступеневих ракет, а також об
ґрунтував застосування асимптотичних методів для дослідження суднових комплексів. Ці дослідження дозволили модернізувати систему зворотнього ходу на морських суднах. Учений довів, що для включення зворотнього ходу не потрібно чекати повної зупинки двигуна; достатньо змінити положення лопатей ґвинта в певний момент інерції й рухатися в зворотньому напрямку.
  
«Саме завдяки отриманим Віктором Плотніковим результатам була змінена конструкція суднового комплексу - керівна дія перенесена на лопаті
ґвинта», - підкреслила Ольга Кічмаренко.
  
Не меншим досягненням професора Віктора Плотнікова стало виховання цілого покоління учнів, серед яких 21 кандидат наук. Зараз вони працюють в Україні, Алжирі, В'єтнамі, Йорданії та Болгарії. У пам'ять про вчителя «оптимальщики» заснували і вперше провели Міжнародну літню математичну школу для студентів та аспірантів, відкриту для молодих математиків з будь-яких вузів. Наступного разу літня школа відкриє двері в 2013 році, - до 75-річчя з дня народження Віктора Плотнікова.
  
Доктор фіз.-мат. наук Віктор Плотніков завідував кафедрою оптимального управління та економічної кібернетики Одеського університету в 1974-2006 рр. Він заснував наукову школу з теорії асимптотичних методів дослідження диференціальних рівнянь з багатозначною правою частиною. У 1997 році Віктор Плотніков отримав грант фонду Сороса і звання Соросівського професора за роботу з теорії голосування.

Прес-служба ОНУ імені І. І. Мечникова

Версія для друку