семейный психолог одесса

Новини

27-10-2010

У косоворотці – в Мережу: вчені Одеського університету ламають стереотипні уявлення про старообрядців

  Стереотипні уявлення про старообрядців повинні бути переглянуті, впевнений к.і.н. доцент кафедри археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова Олександр Прігарін.
  «У старообрядців дійсно є певна регламентація зовнішнього вигляду: чоловіки носять бороди, косоворотки, – зауважує Олександр Прігарін. – Але в той самий час вони користується інтернетом, друкують власні газети, беруть активну участь у суспільному житті». Головна особливість старообрядців – в побудові їх внутрішнього світу, – вважає дослідник.
  Про російське старообрядництво в умовах багатоетнічного простору – його історію, культуру, традиції – йшла мова на міжнародній конференції в Києві. Вона пройшла на базі представництва організації Росспівробітництва в Україні; співорганізатор – кафедра археології та етнології України ОНУ імені І. І. Мечникова. Форум зібрав дослідників старообрядництва з Білорусі, Італії, Росії, Румунії та України і живих носіїв їх наукових інтересів – самих старообрядців, представників громад України та Росії. Завдяки діалогу вчені змогли отримати новий матеріал для досліджень, а самі старовіри – краще ознайомитися з культурою і традиціями своїх предків – ревнителів «давнього благочестя».

  Довідка: Старообрядництво – частина послідовників православної традиції, дотримуються обрядів Російської церкви, прийнятих до середини XVII століття (до реформи Патріарха Никона) – двоперстя при хресному знаменні, ходіння по сонцю під час хресних ходів та ін. Приблизно, різних напрямків старообрядництва в світі дотримуються близько 2 млн осіб. Найбільше сучасне старообрядницьке релігійне об’єднання – Руська Православна Старообрядницька Церква, налічує близько мільйона адептів. В Україні близько 60 громад старообрядців об’єднані в Архиєпископію Київську і всієї України (Московської митрополії). Головна маса парафій знаходиться в Одеській, Хмельницькій, Вінницькій та Чернівецькій областях.
  Олександр Прігарін з колегами по кафедрі комплексно вивчають історію та культуру громад старообрядців з 1995 року, щорічно організовуються експедиції до місць компактного проживання липован – старообрядців Придунав’я. Загалом, у придунайських регіонах Молдови, Румунії та Україні, а також у Болгарії мешкають до 100 тис. російських старообрядців.

Прес-служба ОНУ імені І. І. Мечникова

Версія для друку