семейный психолог одесса

Скарби університету

«Медицинський травник» 1759 року

  Травником називають книгу з описом лікарських рослин. Найбільш популярними на території Європи травники були в XV-XVI століттях. Одним з найдревніших в Україні є «Медицинський травник» - рукопис невідомого автора, написаний французькою мовою у 1759 році.
  Сторінки опису рослин чергуються із засушеними частинами рослин, котрі використовувалися (а багато використовуються й нині) в медичній практиці. У передмові автор пояснює: «У травнику широко представлені поширені в Середній Європі та Середземномор’ї рослини, знайомство з якими важливе навіть для тих, хто не є доктором… Дякуючи цим знанням, мандрівник чи солдат зможе знайти полегшення в своїх хворобах».
  Автор ділить свій гербарій на три великі групи: рослини, які втамовують спрагу (les plantes alterantes), очищувальні рослини (les plantes evacuantes) і рослини, які діють на певний орган (les plantes  topiques).
  Усього в травнику представлено 295 засушених рослин (збереглося 293). Ознайомитися зі скарбами цієї древньої книги можна в гербарії ОНУ ім. І. І. Мечникова.