семейный психолог одесса

Скарби університету

Меридіанне коло «A.&G. Repsold» 1862 року

  Меридіанне коло Одеської астрономічної обсерваторії було створено у 1862 році й успішно функціонує й понині. Спочатку він призначався для фізичної обсерваторії, яка в той час відкривалася в Тифлісі (нині Тбілісі, Грузія), плануючи тоді й астрономічні спостереження. Однак пізніше Тифліська обсерваторія змінила напрям своєї роботи, обмежившись лише метеорологічними спостереженнями. Дізнавшись про це, перший директор Одеської обсерваторії, магістр астрономії Леопольд Беркевич, поставив перед керівництвом Новоросійського університету питання про придбання меридіанного кола. Отримавши схвалення і узгодивши всі обов’язкові умови отримання необхідного пристрою, він здійснив взаємовигідний обмін: одинадцять метеорологічних і фізичних пристроїв було переправлено в Тифліс з оплатою їх транспортування, а натомість – у 1871 році в Одесу було доставлено меридіанне коло.
  Меридіанне коло – астрономічний пристрій, призначений для визначення координат світил. Це телескоп, здатний наводитися на об’єкти лише в площині небесного меридіана. Вимірюючи зенітні відстані світил у момент проходження небесного меридіана, а також фіксуючи моменти часу цих проходжень, вчені можуть визначити координати зірок.
  На початку минулого століття відомий механік університету, винахідник кіноапарата Йосип Тимченко створив для меридіанного кола діафрагму і апарат, який автоматично реєстрував координати зірок.
  Надзвичайно точний апарат став справжньою гордістю Одеської обсерваторії; на ньому було виконано більше 150 тисяч спостережень. Дякуючи меридіанному колу, вчені склали три десятки каталогів положень небесних тіл. Незважаючи на свій 150-річний вік,апарат знаходиться у робочому стані і активно використовується для навчальної та екскурсійної роботи.